Gdy dochodzi do zapalenia błony otaczającej kość, odczuwa się to jako bardzo silny i przenikliwy ból. Ból ten przybiera na sile, a często leki przeciwbólowe nie rozwiązują problemu. Zapalenie okostnej, bo o nim mowa może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się na czym polega zapobieganie zapaleniu okostnej i jak trzeba prawidłowo leczyć ten stan chorobowy.
Jakie są objawy zapalenia błony otaczającej kość?
Tak jak było to już powiedziane powyżej, dominujący i przeszywający ból jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów. Do tego może pojawić się:
–podwyższona temperatura ciała
–obrzęk w miejscu zmienionym chorobowo
–obrzęk skóry
–zaczerwienienie skóry
–problemy z jedzeniem, piciem i mówieniem
Zapalenie to jest dosyć łatwe w rozpoznaniu, ponieważ daje charakterystyczne objawy. Kiedy zauważysz u siebie takie, jak powyżej wymienione symptomy, nie zwlekaj, ale umów się na wizytę u stomatologa i to jak najszybciej! Wiele gabinetów dentystycznych daje pierwszeństwo pacjentom z bólem. Powiedz swojemu dentyście, że sprawa jest poważna, tak, aby mógł on potraktować Twój przypadek priorytetowo.
Jakie badania są robione w celu rozpoznania zapalenia okostnej?
Doświadczony stomatolog potrafi na podstawie opisanych przez pacjenta objawów rozpoznać zapalenie okostnej. Jednak obecnie wykorzystuje się fachowe urządzenia, które dają szczegółowy obraz schorzenia. Wywiad z pacjentem jest tylko początkową fazą rozpoznania. W diagnostyce zapalenia błony otaczającej kość stosuje się przede wszystkim badanie RTG. Według informacji odczytanych z obrazu RTG, zapada decyzja o leczeniu.
Na czym dokładnie polega leczenie zapalenia okostnej?
Kiedy zapalenie zostaje rozpoznane, wówczas stomatolog może zalecić nam antybiotykoterapię. Leczenie odpowiednim antybiotykiem trwa od siedmiu do czternastu dni. Dodatkowo, oprócz antybiotyku, przeprowadzane jest:
–leczenie kanałowe zęba lub zębów
–usunięcie chorego zęba lub zębów
Niestety, bardzo często nie obędzie się bez ekstrakcji zębów, ponieważ ich stan nie pozwala na leczenie kanałowe. W tym miejscu warto przypomnieć, że regularne wizyty u stomatologa są najlepszą profilaktyką – w porę wychwycone są wszystkie zmiany i wdrażane jest leczenie, które pozwala uniknąć w przyszłości usuwania zębów.
UWAGA: Domowe sposoby leczenia zapalenia okostnej przynoszą mierne rezultaty. Co prawda dla złagodzenia opuchlizny i bólu, powinniśmy stosować preparaty ziołowe przeznaczone do płukania jamy, ale nie jest to wystarczający sposób, aby pozbyć się zapalenia okostnej. W przeszłości, gdy dziedzina stomatologii nie była tak rozwinięta, ani też stomatolodzy nie dysponowali nowoczesnym sprzętem do obrazowania, takim jak RTG, bardzo wiele osób po prostu umierało z powodu zapalenia okostnej. Niesamowity ból i obrzęk to znak, że dzieje się coś niedobrego w jamie ustnej i nie wolno tego lekceważyć. Nieleczone zapalenie błony, otaczającej kość prowadzi w początkowej fazie do powstania zgorzeliny lub ropnia. Wówczas, jeśli nie podejmie się odpowiedniego i niemal natychmiastowego leczenia może dojść do sepsy, czyli ogólnoustrojowego zakażenia tkanek organizmu. Sepsa powoduje śmierć pacjentów w większości przypadków, zwłaszcza tych o obniżonej odporności i dzieci.
Jak zapobiegać zapaleniu okostnej – czy istnieje skuteczna profilaktyka?
Możesz zapobiec zapaleniu okostnej! Jeśli regularnie odwiedzasz gabinet dentystyczny i dbasz o higienę jamy ustnej, prawdopodobnie zapalenie okostnej Ci nie grozi. Oprócz zwykłej higieny jamy ustnej, która obejmuje nie tylko szczotkowanie, ale i nitkowanie zębów oraz płukanie specjalnym płynem, powinieneś raz na jakiś czas wykonać zdjęcie RTG. Takie zdjęcie wykonujemy mniej więcej raz na trzy-cztery lata. Jednak, jeśli w międzyczasie nie przeszedłeś gruntownego leczenia zębów ani nie miałeś wykonanej ekstrakcji i do tego jesteś pod kontrolą stomatologa, wówczas zrobienie takiego zdjęcia nie jest konieczne. Aby skutecznie zapobiegać zapaleniu okostnej trzeba pamiętać o usuwaniu zepsutych zębów. Dotyczy to przede wszystkim popularnych ósemek, które psują się znacznie częściej niż inne zęby. Wyrwanie ósemek może być potraktowane również, jako profilaktyka – zdarza się, że te zęby, jako, że wyrosły znacznie później niż pozostałe są umiejscowione w nieprawidłowy sposób. Prewencyjne wyrywanie ósemek najlepiej przeprowadzić w młodym wieku, czyli około 20 roku życia. Są to zęby, które sprawiają nam najwięcej kłopotów podczas czyszczenia, dlatego też nie wolno zapominać o regularnych wizytach. Stomatolog potrafi szybko wyłapać zmiany w ósemkach i zaproponuje leczenie. Zostawianie chorych zębów bez leczenia, niestety często jest tragiczne w skutkach i prowadzi właśnie do zapalenia tkanek otaczających kość. Zobacz więcej na temat zębów na zdrowyzab.pl