projekt domu

Każdy kto zamierza wybudować dom jest zmotywowany by wszystkie decyzje jakie podejmie były najlepsze. Czy chodzi tu o wybór mebli do sypialni, rozmieszczenia gniazdek czy też odpowiedniego oświetlenia. Niemniej jednak najważniejszą, podstawową decyzją jaką należy podjąć jest wybór odpowiedniego projektu naszego nowego domu. Projektowanie domu to jedno z najdroższych i najbardziej czasochłonnych zadań. Nowe domy mogą kosztować niebagatelne sumy, a decyzja odnośnie projektu zapada raz i niesie ze sobą konsekwencje na lata. Aby dom był bardziej atrakcyjny w oczach naszych i sąsiadów, konieczne jest podjęcie przemyślanej, dojrzałej decyzji. Wszystko także po to by czuć się w naszym domu komfortowo, nie nadszarpnąć zbytnio budżetu rodziny i cieszyć się naszym nowym miejscem zamieszkania na długie, długie lata.

Odpowiedni projekt = spokój na lata!

Projekt domu to najważniejsza decyzja. Stworzenie projektu nie jest takie proste, jak się wydaje i nie ma absolutnych zasad, których muszą trzymać się projektanci. Piękno projektu domu polega na tym, żeby każda część domu była unikalna, ale też dopasowana do reszty. Piękno naszego domu bierze się z jego projektu. Dlatego musimy dokonać właściwego wyboru. Projekt domu to wszystko, co wiąże się z procesem budowlanym, takie jak niepowtarzalne elewacje, meble, schematy malowania. Odpowiedni dobór tych cech zapewni pożądane rezultaty w zależności od naszych preferencji. Wybór musi opierać się na osobistych życzeniach, a także życzeniach członków Twojej rodziny. Na początek musisz wiedzieć, jaki styl projektowania najlepiej odpowiada Twoim gustom!

Działka pod projekt czy projekt dopasowany do działki?

Już na samym początku ogromne znaczenie będzie miała wielkość i kształt działki, którą dysponujemy. Jeśli sami ją wybraliśmy i kupiliśmy niedługo przed budową to jest to dla nas znaczące ułatwienie. Wtedy to sami podjęliśmy decyzję o jej kształcie i wielkości, tak aby jak najbardziej nam odpowiadała. Inaczej jest w przypadku, gdy otrzymaliśmy działkę w spadku, gdyż wtedy nie mamy wpływu na to jak ona wyglądała. Jej położenie, kształt i inne cechy są narzucone odgórnie i to my musimy dostosować projekt do działki, a nie działkę do wymarzonego projektu.

Jaka wielkość domu będzie odpowiednia?

Mając do dyspozycji wymarzoną działkę pora określić rozmiar domu. Średnia rodzina będzie w zupełności zadowolona z domu o powierzchni od 120 do 150m. Mniejszy dom może okazać się nie wystarczający, a większy przysporzy tylko więcej pracy w jego utrzymaniu. Na 120-150m w zupełności zmieścimy wszystkie konieczne nam pomieszczenia. Kuchnię, salon, jadalnie, sypialnie, pokoje dla dzieci, wraz z pokojem dla gości, łazienki i małą spiżarkę. Takie elementy niezbędne w każdym domu spokojnie zajmą nie więcej niż 150m i sprawią, żę rodzina będzie czuła się komfortowo. Kiedy już ustaliliśmy wielkość naszego domu, czas zdecydować o stylu domu. Właściciel będzie chciał zadbać o wystarczającą ilość miejsca do zabawy i relaksu. Niektórzy wolą rustykalny wygląd, a inni wolą nowoczesne domy ze wszystkimi nowoczesnymi urządzeniami. Duży drewniany, przytulny dom w lesie lub na przedmieściach miasta może być wygodniejszy zimą niż nowoczesny dom z surowym wyglądem.

Budujesz dom? Sprawdź wszystkie wytyczne!

Przy wybieraniu projektu naszego domu musimy brać pod uwagę ograniczenia jakie narzucane są na nas odgórnie, wynikające z lokalnych przepisów. Zanim zdecydujesz się na dany projekt upewnij się, że spełnia on wszelkie wymogi budowlane i nie koliduje z otoczeniem. Na terenie Polski nie wolno budować domów mieszkalnych z dachami płaskimi, co może utrudniać wybór odpowiedniego projektu. Szczególnie nie przypadnie to do gustu osobom, które preferują projekty bardziej nowoczesny, gdzie to właśnie płaski dach jest najczęściej wyznacznikiem stylu. Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, że w większości przypadków dom musi mieć komin. Komin służy nie tylko do oddymiania domu, ale w połączeniu z klimatycznym kominkiem w salonie tworzy unikalną przestrzeń. Ważne jest to by poznać przepisy regulujące budowę kominów zanim zdecydujemy się na takowy w naszym domu.

To zaledwie kilka wskazówek niezbędnych przy wyborze projektu naszego nowego domu. Skorzystaj z nich, ale nie wahaj się szukać dalej. W końcu Twój dom musi być idealny, jak z bajki więc warto poświęcić sporo czasu na znalezienie idealnego projektu, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania!

By Adrian